The Manchester Secondary Schools’ Boys Football Leagues hosts 19 divisions with 121 teams taking part. Click on the links below to see the results of each division. The links will take you to the FA League results site.

2019-20

Year 7 Boys Football League
Group A Group B
Group C Group D

 

Year 8 Boys Football League
Premier 1 Championship 1
Premier 2 Championship 2

 

Year 9 Boys Football League
Premier 1 Championship 1
Premier 2 Championship 2

 

Year 10 Boys Football League
Premier 1 Championship 1
Premier 2 Championship 2

 

Year 11 Boys Football League
Premier 1 Championship 1
Championship 2

2020-21

Boys’ Football League  –  2020-2021  –  Year 7 : 9 a-side
Group A Group B Group C Group D
Wright Robinson A Parrs Wood MHA MCA
TEMA Didsbury Dean Trust Abraham Moss
Cedar Mount St. Peter’s Loreto Co-Op Academy
King David MEA Central Burnage St. Matthew’s
Chorlton South Manchester Academy Trinity Co-Op North
The Barlow William Hulme’s Chorlton Wright Robinson B
St. Paul’s MEA Wythenshawe
All results to be sent by Friday 5 March 2021
Semi-Finals: To be played by Friday 19 March 2021
A draw will be made for the semi-finals
SF1 v
SF2 v
Premier Final: Wednesday 31 March 2021 @WRC / MHA
Winner Semi 1 Winner Semi 2
Championship Final:  Monday 29 March 2021 @WRC / MHA
Loser Semi 1 v Loser Semi 2
For the semi-finals, the home team will be expected to organise, and pay for, a neutral referee.

 

Boys’ Football League  –  2020-2021
Year 8     Premier 1 Premier 2   Championship 1 Championship 2
Wright Robinson A Co-Op Academy Didsbury Manchester Academy
MCA Abraham Moss MHA William Hulme’s
Parrs Wood Chorlton South Dean Trust Chorlton
MEA Central St. Matthew’s St. Peter’s Burnage
Loreto Co-Op North A Co-Op North B King David
Trinity TEMA MEA Wythenshawe
Cedar Mount Wright Robinson B
St. Paul’s
Year 9 Premier 1 Premier 2 Championship 1 Championship 2
Wright Robinson A Co-Op Academy MCA Cedar Mount
Loreto Chorlton South Abraham Moss Parrs Wood
MEA Wythenshawe William Hulme’s Manchester Academy MHA
TEMA Co-Op North A King David MEA Central
St. Peter’s Burnage
KD Grammar Co-Op North B
Wright Robinson B
Year 10 Premier 1 Premier 2 Championship 1 Championship 2
Wright Robinson A Burnage MEA Central William Hulme’s
MHA MCA The Barlow Co-Op Academy
Co-Op North St. Matthew’s Manchester Academy Parrs Wood
Dean Trust TEMA MEA Wythenshawe King David
Trinity Chorlton Cedar Mount St. Peter’s
Wright Robinson B Abraham Moss
KD Grammar
Year 11 Premier 1 Premier 2 Championship 1 Championship 2
Co-Op Academy Cedar Mount Manchester Academy Co-Op North
Chorlton Burnage William Hulme’s Abraham Moss
Parrs Wood TEMA Dean Trust King David
Wright Robinson A St. Matthew’s Loreto St. Peter’s
Trinity MCA Manchester Ac.  B Wright Robinson B
MHA
A minimum of 2 games should be played by December 20 in all Championship leagues.
All games to be played, and results sent by:  Friday 19 March.
Championship Finals Y7-10: Monday 29 March 2021 @Wright Robinson / MHA
Premier Finals Y7-10: Wednesday 31 March 2021@Wright Robinson / MHA
Year 11 Final: Friday 10 May : Premier – 2.00pm KO  : Championship – 4.00pm KO @Platt Lane